• Завантаження даних про погоду...
< Попередня новина

Лісівники Вінниччини знають: ліс потребує людських рук та догляду!


  • Загальні новини
  • Автор:  Пресслужба ДП "Бершадський лісгосп"

Щоб виростити високопродуктивні ліси, що принесуть користь майбутнім поколінням, лісівники вкладають у щоденну працю свої знання, досвід та вміння. Робота у лісі кипить, навіть якщо вона непомітна для інших людей, які не вникають у тонкощі лісівництва. Адже без людських рук та догляду якісного лісу не буде!
Більшість подільських дібров – рукотворні. І це не означає просто висіяти насіння чи посадити дерева. Створювати ліс – це виконувати цілорічний і практично безперервний цикл лісокультурних робіт, в якому кожна ланка – надважлива. 
Особливо дбайливого догляду вимагає майбутній ліс у перші роки. Так, у перший рік проводять 3 механізовані та 2-3 ручних догляди за лісовими культурами. У наступні роки їхня кількість поступово зменшується. Вимагають лісові культури ручних та механізованих доглядів до 4-5 років. 
Цьогоріч у зв’язку із погодними умовами (великою кількістю опадів на початку літа, що змінилися тривалими високими температурами) склалися сприятливі умови для росту та розвитку трав’янистої рослинності та порослі другорядних порід, які пригнічують ріст лісових культур, забираючи вологу, світло та поживні речовини. Тому в цей період дуже важливим є проведення своєчасних доглядів, від яких залежить приживлюваність і ріст сіянців та саджанців, покращення водного та температурного режиму.
Догляд за молодим лісом дуже трудомісткий, вимагає значних затрат людської кваліфікованої праці і коштів на його проведення. Тому лісівники на всіх етапах догляду за лісовими культурами впроваджують новітні методи, застосовують широку механізацію основних робіт. Наприклад, для проведення механізованих доглядів, освітлення та освітлення у незімкнутих лісових культурах у ДП «Бершадський лісгосп» використовують подрібнювач «Kansas-170», який агрегатується з трактором МТЗ-82. Почали застосовувати таке обладнання у минулому році. Спочатку подрібнювач «Kansas-170» був придбаний у Бершадське лісництво. Нині усі чотири лісництва Бершадського держлісгоспу забезпечені таким обладнанням. За одну зміну за допомогою цієї техніки можна обробити до 4 га. На виконання такого об’єму робіт при ручному догляді знадобилося б 10-15 днів одній людині. Нове обладнання дає значний економічний ефект, а також допомагає полегшити та пришвидшити догляди, провести їх ефективніше. 
Першим освоїв нове обладнання тракторист-машиніст Бершадського лісництва Олександр Онуфрієць, згодом ділився досвідом роботи з подрібнювачем зі своїми колегами. До речі, він має і найбільші обсяги механізованих доглядів, завжди сумлінно виконує свою роботу, є прикладом для інших.
Догляд за молодими насадженнями здійснюється переважно з використанням культиватора КЛБ-1,7. Також раціоналізаторами Бершадського держлісгоспу розроблено покращений культиватор КЛБ-1,7М. Агрегат складається із 4 батарей, що мають рухоме з’єднання, його задня частина може підніматися не залежно від передньої, і це дає можливість переїжджати через пеньки без зсувів в рядки, не пошкоджуючи насадження, та не ламаючи конструкцію. Батареї розміщені так, що за один прохід можна здійснювати догляди в розвал і всклад. 
Тракторист-машиніст Сумівського лісництва В’ячеслав Назаренко показав велику продуктивність роботи на КЛБ-1,7М. Він працював не лише у своєму лісництві, а й допомагав колегам з інших підрозділів проводити механізовані догляди, особливо в період після затяжних дощів на початку літа.
Та все ж таки, крім механізованих, не обійтися і без ручних доглядів. Сьогодні триває активна ручна робота над просапуванням міжрядь, розпушуванням грунту, знищенням шкідливих для росту сіянців бур’янів. Всього у лісгоспі працює 22 робітники на лісокультурних роботах. Найвищих темпів та показників якості робіт досягли у Сумівському лісництві. Тут працюють лише 3 робітниці: Світлана Коренюк, Олена Бездітна, Валентина Платунова. Не зважаючи на спеку, на затверділий грунт, лісокультурниці працюють щодня, адже лісові культури, мов немовлята, потребують хорошого догляду саме зараз, в період активного росту.
Загалом силами працівників ДП «Бершадський лісгосп» у цьому році проведено при лісовідновленні ручні та механізовані догляди на площі 338 га та 566,1 га, при лісорозведенні – 7,9 га та 36,2 га. Це становить відповідно 75% та 88% від запланованих доглядів на рік.